DAHUA เครื่องบันทึก 8 Channel รุ่น DH-XVR5108HS-4KL-I3
฿0.00
- H.265+/H.265 dual-stream video compression.
- Supports Full-channel AI Coding.
- Supports HDCVI/AHD/TVI/CVBS/IP video inputs.
- Max 16 channels IP camera inputs, each channel up to 8MP; Max 128 Mbps incoming bandwidth.
- Up to 8 channels video stream (analog channel) Perimeter Protection.
- Up to 8 channels video stream (analog channel) SMD Plus.
- Up to 2 channels video stream (analog channel) human face recognition.
- IoT & POS functionalities.
![]()
รายละเอียดสินค้า
| แบรนด์ / โมเดล | |
| Brand | DAHUA |
| Model | DH-XVR5108HS-4KL-I3 |
| ระบบ | |
| Main Processor | Industrial-grade processor |
| Operating System | Embedded Linux |
| ระบบป้องกันพื้นที่รอบเขต |
|
| Perimeter Performance AI by Recorder (Number of Channels) |
Advanced Model : 2 channel, 10 IVS for each channel |
| General Model : 8 channels, 10 IVS for each channel | |
| SMD Plus | |
| SMD Plus by Recorder | 8 channels: Secondary filtering for human and motor vehicle , reducing false alarms caused by leaves, rain and lighting condition change |
| การตรวจจับใบหน้า | |
| Face Attributes |
6 attributes |
| Face Detection Performance of AI by Recorder (Number of Channels) |
2 channels (up to 12 face images/s each channel) |
| การจดจำใบหน้า | |
| Face Database Capacity |
Up to 10 face databases with 20,000 images |
| Face Recognition Performance of AI by Recorder (Number of Channels) | 2 channels |
| เสียง และ วิดีโอ | |
| Analog Camera Input | 4 BNC ports, supports HDCVI/AHD/TVI/CVBS auto-detect |
| Camera Input |
1. CVI: 5 MP@25 fps; 5 MP@20 fps; 5 MP@10/12.5 fps; 4 MP@25/30 fps; 1080p@25/30 fps; 720p@50/60 fps; 720p@25/30fps |
| 2. TVI: 5 MP(2560 x 1944)@20 fps; 5 MP(2960 x 1665)@20 fps; 4MP@25/30 fps; 1080p@25/30 fps; 720p@25/30 fps | |
| 3. AHD: 5 MP@20 fps; 4 MP@25/30 fps; 1080p@25/30 fps; 720p@25/30 fps |
|
| IP Camera Input |
Up to 16 channels of IPC access |
| Dual-stream | Yes |
| Video Bit Rate | 32 kbps–6144 kbps |
| Audio Sampling | 8 kHz, 16 bit |
| Audio Bit Rate | 64 kbps |
| Video Output |
1 HDMI, 1 VGA |
| HDMI: 3840 × 2160, 2560 × 1440, 1920 × 1080, 1280 ×1024, 1280 × 720 |
|
| VGA: 1920 × 1080, 1280 × 1024, 1280 × 720 |
|
| Multi-screen Display |
When IP extension mode not enabled: 1/4/8/9 |
| When IP extension mode enabled: 1/4/8/9/16 |
|
| Third-party Camera Access | ONVIF; Panasonic; Sony; Axis; Arecont; Samsung |
| มาตรฐานการบีบอัด | |
| Video Compression | AI Coding; Smart H.265+; H.265; Smart H.264+; H.264 |
| Audio Compression | G.711a; G.711u; PCM |
| เครือข่าย | |
| Network Protocol | HTTP; HTTPS; TCP/IP; IPv4; RTSP; UDP; SMTP; NTP; DHCP; DNS; DDNS; P2P |
| Mobile Phone Access | IOS; Android |
| Interoperability | ONVIF 21.06; CGI |
| Browser | Chrome,IE9 or later ,Firefox |
| การบันทึกและการเล่นย้อนหลัง | |
| Record Mode | General; alarm; motion detection; intelligent; POS |
| Backup Method | USB device and network |
| Playback Mode | Instant playback; general playback; event playback; tag playback; smart playback |
| พอร์ตเชื่อมต่อ | |
| Audio Input |
1-channel RCA 8-channel BNC (Coaxial Audio) |
| Audio Output |
1-channel RCA |
| Disk Interface | 1 SATA port, up to 16 TB. This limit varies depending on the environment temperature |
| RS-485 | 1 |
| USB | 2 (1 front USB 2.0 port, 1 rear USB 3.0 port) |
| HDMI | 1 |
| VGA | 1 |
| Network Port | 1 (10/100 Mbps Ethernet port, RJ-45) |
| ทั่วไป | |
| Power Supply | 12 VDC, 2 A |
| Power Consumption | < 10 W |
| Net Weight | 1 kg (2.21 lb) |
| Gross Weight | 1.40 kg (3.09 lb) |
| Product Dimensions | 260 mm × 237.9 mm × 47.6 mm (10.24” × 9.37” × 1.87”) (W × D × H) |





Reviews
There are no reviews yet.