DAHUA เครื่องบันทึก 16 Channel รุ่น DHI-NVR5216-16P-EI
฿0.00
- Supports Smart H.265+, H.265, Smart H.264+, H.264 and MJPEG decoding formats.
- Max. decoding capability: 32 × 1080p@30 fps or 16 × 4MP@30 fps.
- Max. 384/384/384 Mbps incoming/recording/outgoing bandwidth.
- Supports IP cameras with a resolution up to 32 MP.
- Supports AcuPick with up to 16 channels.
- Supports N+M cluster,iSCSI.
- AI by Recorder supports 2-channel face detection and recognition, up to 20 face databases and 20,000 face images; 4-channel perimeter protection; 8-channel SMD Plus.
- AI by Camera supports face detection and recognition, perimeter protection, SMD Plus, metadata, ANPR, stereo analysis, heat map, and people counting.
- Supports EPTZ, and one-click arming and disarming.

รายละเอียดสินค้า
| แบรนด์ / โมเดล | |
| Brand | DAHUA |
| Model | DHI-NVR5216-16P-EI |
| ระบบ | |
| Main Processor | Multi-core embedded processor |
| Operating System | Embedded Linux |
| ระบบป้องกันขอบเขตพื้นที่ |
|
| Performance |
16 channel, 10 IVS rules for each channe |
| Object classification | Human/Vehicle secondary recognition for tripwire and intrusion |
| AI Search | Search by target classification (Human, Vehicle) |
| การจดจำใบหน้า | |
| Performance |
Max 24 face pictures /sec processing (modeling and comparing) |
| 4 channel video stream face recognition / 16 channel picture stream face recognition ( with FD camera) | |
| Stranger Mode | Detect strangers’ faces(not in device’s face database)Similarity threshold can be set manually |
| AI Search | Up to 8 target face images search at same time, similaritythreshold can be set for each target face image |
| Database Management | Up to 20 face databases with 100,000 face images in total. Name, gender, birthday, nationality, address, ID information can be added to each face picture |
| Database Application | Each database can be applied to video channels independently |
| Trigger Events | Buzzer, Voice Prompts, Email, Snapshot, Recording, Alarm Out, PTZ Activation, etc |
| Metadata |
|
| Face |
Gender, age, glasses, beard, mask |
| Vehicle | Vehicle color, vehicle model, vehicle logo, plate color, vehicle decorations, call, seatbelt |
| Human Body | Tops style, tops color, bottom style, bottom color, hat, bag |
| Non-motor Vehicle | Type, color, people number |
| AI Search | Support search target video by metadata |
| เสียง และ วิดีโอ | |
| Access Channel | 16 channels |
| Two-way Talk | 1 Channel Input, 1 Channel Output, RCA |
| การแสดงผล | |
| Interface |
1 HDMI, 1 VGA |
| Resolution | HDMI/VGA: 3840 × 2160 , 1920 × 1080 , 1280 × 1024, 1280× 720 , 1024 × 768 |
| Decoding Capability | 4-ch@8MP(30fps), 16-ch@1080P(30fps) |
| Multi-screen Display | 1/4/8/9/16 |
| มาตรฐานการบีบอัด | |
| Video Compression | Smart H.265+; H.265; Smart H.264+; H.264 |
| Audio Compression | G.711a; G.711u; PCM; G726 |
| เครือข่าย | |
| Network Protocol | HTTP; HTTPS, TCP/IP, IPv4/IPv6, UPnP, SNMP, RTSP, UDP,SMTP, NTP, DHCP, DNS, IP Filter, PPPoE,DDNS, FTP, Alarm Server, IP Search (Support Dahua IP camera, DVR, NVS, etc.),P2P |
| Mobile Phone Access | IOS; Android |
| Interoperability | ONVIF 2.4, SDK, CGI |
| การบันทึกและการเล่นย้อนหลัง | |
| Bandwidth | 320Mbps (160Mbps when AI function enabled) |
| Record Mode | Manual, Schedule (Continuous, MD(Motion Detection) , Alarm, IVS) |
| Backup Method | USB device and network |
| Sync Playback | 1/4/9/16 |
| Search Mode | Time /Date, Alarm, MD and Exact Search (accurate to second) |
| Third-party Support | Arecont Vision, Airlive, AXIS, Canon, Dynacolor, JVC, LG,Panasonic, Pelco, PSIA, Samsung, Sanyo, Sony, Watchnet and more |
| พอร์ตเชื่อมต่อ | |
| Audio Input | 1-channel RCA |
| Audio Output |
1-channel RCA |
| Alarm Input | 4 channels |
| Alarm Output | 2 channels |
| Disk Interface | 2 SATA port, up to 20 TB.The maximum HDD capacity varies with environment temperature. |
| USB | 2 (1 front USB 3.0 port, 1 rear USB 2.0 port) |
| RS-232 | 1 |
| RS485 | 1 |
| HDMI | 1 |
| VGA | 1 |
| Network Port | 1 (10/100/1000 Mbps Ethernet port, RJ-45) |
| PoE Port | 16 ports, 10/100 Mbps, IEEE 802.3 af/at |
| ทั่วไป | |
| Power Supply | Single, AC100V ~ 240V, 50 ~ 60 Hz |
| Power Consumption | NVR: < 16.5 W |
| PoE: Max 25.5W for single port130W total rated power, 80% control for protection |
|
| Net Weight | 2.70kg (6.0 lb) |
| Gross Weight | 4.00kg (8.8 lb) |
| Product Dimensions | 1U, 375mm x 327.3mm x 53mm ;(14.8″ x 12.9″ x 2.1″) (W × D × H) |






Reviews
There are no reviews yet.