DAHUA เครื่องบันทึก 16 Channel รุ่น DHI-NVR4216-16P-4KS3
฿0.00
- Supports Smart H.265+, H.265, Smart H.264+, H.264 and MJPEG decoding formats.
- Max. decoding capability: 8 × 1080p@30 fps or 2 × 8 MP@30 fps.
- Max. 160/160/80 Mbps incoming/recording/outgoing bandwidth.
- Supports IP cameras with a resolution up to 12 MP.
- AI by Recorder supports 4-channel SMD Plus.
- AI by Camera supports face detection and recognition, perimeter protection, SMD Plus, people counting, stereo analysis and heat map.
- Supports EPTZ, and one-click arming and disarming.

รายละเอียดสินค้า
| แบรนด์ / โมเดล | |
| Brand | DAHUA |
| Model | DHI-NVR4216-16P-4KS3 |
| ระบบ | |
| Main Processor | Industrial-grade processor |
| Operating System | Embedded Linux |
| AI |
|
| AI by Recorder |
SMD |
| AI by Camera | Face detection; face recognition; perimeter protection; SMD Plus; people counting; stereo analysis; heat map |
| SMD Plus | |
| SMD Plus by Recorder | 4 channels: Secondary filtering for human and motor vehicle, reducing false alarms caused by leaves, rain and lighting condition change |
| การตรวจจับใบหน้า | |
| Face Attributes |
6 attributes |
| Face Detection Performance of AI by Recorder (Number of Channels) |
All channels (6 targets/s) |
| การจดจำใบหน้า | |
| Face Recognition Performance of AI by Recorder (Number of Channels) | All channels (6 targets/s) |
| เสียง และ วิดีโอ | |
| Access Channel | 16 channels |
| Network Bandwidth |
AI disabled: 160 Mbps incoming, 128 Mbps recording and 60 Mbps outgoing |
| AI enabled: 80 Mbps incoming, 80 Mbps recording and 60 Mbps outgoing | |
| Resolution | 12 MP; 8 MP; 6 MP; 5 MP; 4 MP; 3 MP; 1080p; 960p;720p; D1; CIF; QCIF |
| Video Output |
1 HDMI, 1 VGA |
| HDMI: 3840 × 2160, 1920 × 1080, 1280 × 1024, 1280 × 720 | |
| VGA: 1920 × 1080, 1280 × 1024, 1280 × 720 |
|
| Multi-screen Display |
Main Screen: 1/4/8/9/16 |
| Sub Screen: 1/4/8/9/16 | |
| Third-party Camera Access | ONVIF; Panasonic; Sony; Axis; Arecont; Pelco; Canon; Hanwha |
| มาตรฐานการบีบอัด | |
| Video Compression | Smart H.265+; H.265; Smart H.264+; H.264 |
| Audio Compression | G.711a; G.711u; PCM; G726 |
| เครือข่าย | |
| Network Protocol | HTTP; HTTPS; TCP/IP; IPv4; UDP; NTP; DHCP; DNS; SMTP;UPnP; IP Filter; DDNS; Alarm Server; IP Search (SupportsIP camera, DVR, NVS, etc.) |
| Mobile Phone Access | IOS; Android |
| Interoperability | ONVIF 24.12 (Profile T; Profile S; Profile G); CGI; SDK |
| Browser | Chrome; IE; Safari; Edge; Firefox |
| การบันทึกและการเล่นย้อนหลัง | |
| Multi-channel Playback | Up to 16 channels |
| Record Mode | General; motion detection; intelligent; alarm |
| Backup Method | USB device and network |
| Playback Mode | Instant playback; general playback; event playback; tag playback; smart playback |
| พอร์ตเชื่อมต่อ | |
| Audio Input | 1-channel RCA |
| Audio Output |
1-channel RCA |
| Alarm Input | 4 channels |
| Alarm Output | 2 channels (1-channel 12 V 1 A output) |
| Disk Interface | 2 SATA ports. Each disk can contain up to 20 TB. This limit varies depending on the environment temperature. |
| USB | 2 (1 front USB 2.0 port, 1 rear USB 2.0 port) |
| HDMI | 1 |
| VGA | 1 |
| Network Port | 1 (10/100 Mbps Ethernet port, RJ-45) |
| PoE Port | 16 ports, 10/100 Mbps, IEEE 802.3 af/at |
| ทั่วไป | |
| Power Supply | 100–240 VAC, 50/60 Hz |
| Power Consumption | < 10 W |
| Net Weight | 2.6 kg (5.73 lb) |
| Gross Weight | 3.80 kg (8.38 lb) |
| Product Dimensions | 375.0 mm × 327.9 mm × 53.0 mm (14.76″ × 12.91″ × 2.09″) (W × D × H) |





Reviews
There are no reviews yet.