DAHUA เครื่องบันทึก 16 Channel รุ่น DH-XVR5216AN-5M-I3
฿0.00
- H.265+/H.265 dual-stream video compression
- Supports Full-channel AI Coding
- Supports HDCVI/AHD/TVI/CVBS/IP video inputs
- Max 24 channels IP camera inputs, each channel up to 6MP; Max 128 Mbps incoming
- Up to 4 channels video stream (analog channel) Perimeter Protection
- Up to 16 channels video stream (analog channel) SMD Plus
- Up to 2 channels video stream (analog channel) human face recognition
- IoT & POS functionalities
![]()

รายละเอียดสินค้า
| แบรนด์ / โมเดล | |
| Brand | DAHUA |
| Model | DH-XVR5216AN-5M-I3 |
| ระบบ | |
| Main Processor | Embedded processor |
| Operating System | Embedded Linux |
| การตรวจสอบใบหน้า |
|
| Face Attributes |
Gender; age group; glasses; expressions; face mask;beard |
| Face Detection Performance of AI by Recorder (Number of Channels) | 2 channels (up to 12 face images/s) |
| การจดจำใบหน้า |
|
| Face Database Capacity |
Up to 10 face databases with 10000 face images in total. Name, gender, birthday, address, certificate type ,certificate N.,countries ®ions and state can be added to each face picture |
| Face Recognition Performance of AI by Recorder (Number of Channels) | 2 channels |
| SMD Plus | |
| Performance | 16 channels: Secondary filtering for human and vehicle,reducing false alarms caused by leaves, rain and lightingcondition change |
| เสียง และ วิดีโอ | |
| Analog Camera Input | 16 BNC ports, CVI access by default, supports HDCVI/ AHD/TVI/CVBS auto-detect |
| Camera Input |
1. CVI: 5 MP@25 fps; 5 MP@20 fps; 5 MP@10/12.5 fps; 4 MP@25/30 fps; 1080p@25/30 fps; 720p@50/60 fps; 720p@25/30fps |
| 2. TVI: 5 MP(2560 x 1944)@20 fps; 5 MP(2960 x 1665)@20 fps; 4 MP@25/30 fps; 1080p@25/30 fps; 720p@25/30 fps |
|
| 3. AHD: 5 MP@20 fps; 4 MP@25/30 fps; 1080p@25/30 fps; 720p@25/30 fps |
|
| IP Camera Input | Up to 24 channels of IPC access 8 IP channels by default + 16 channels (analog channels are converted to IP channels)Incoming bandwidth: 128 Mbps, recording bandwidth:128 Mbps and outgoing bandwidth: 128 Mbps |
| Dual-stream | Yes |
| Video Frame Rate | PAL: 1 fps–25 fps./NTSC: 1 fps–30 fps. |
| Video Output |
1 HDMI, 1 VGA |
| HDMI: 3840 × 2160, 2560 × 1440, 1920 × 1080, 1280 × 1024, 1280 × 720 |
|
| VGA: 1920 × 1080, 1280 × 1024, 1280 × 720 | |
| Multi-screen Display |
When IP extension mode not enabled: 1/4/8/9/16 |
| When IP extension mode enabled: 1/4/8/9/16/25 | |
| Third-party Camera Access | Panasonic; Sony; Hanwha; Axis; Arecont; ONVIF |
| การบันทึก |
|
| Video Bit Rate | 32 kbps–6144 kbps per channel |
| Audio Sample Rate | 8 KHz, 16 bit per channel |
| Audio Bit Rate | 64 kbps per channel |
| มาตรฐานการบีบอัด | |
| Video Compression | AI Coding/H.265+/H.265/H.264+/H.264 |
| Audio Compression | G.711a; G.711u; PCM |
| เครือข่าย | |
| Network Protocol | HTTP, HTTPS, TCP / IP, IPv4, RTSP, UDP, SMTP, NTP, DHCP,DNS, DDNS, P2P |
| Mobile Phone Access | IOS; Android |
| Interoperability | ONVIF 21.06, CGI |
| Browser | Chrome, IE9 or above, Firefox |
| การบันทึกและการเล่นย้อนหลัง | |
| Record Mode | General, motion detection; intelligent; alarm; POS |
| Backup Method | USB device and network |
| Playback Mode | Instant playback, general playback, event playback, tag playback, smart playback (face and motion detection) |
| พอร์ตเชื่อมต่อ | |
| Audio Input |
1-channel RCA (external) |
| 16-channel BNC (Coaxial Audio) | |
| Audio Output | 1-channel RCA |
| Two-way Talk | Yes (share the same audio input with the first channel) |
| Disk Interface | 2 SATA Ports, up to 16TB for a single HDD, the maximum HDD capacity varies with environment temperature |
| RS-485 | 1 |
| USB | 2 (1 front USB 2.0 port, 1 rear USB 3.0 port) |
| HDMI | 1 |
| VGA | 1 |
| Network Port | 1 (10/100/1000 Mbps Ethernet port, RJ-45) |
| ทั่วไป | |
| Power Supply | 12 VDC, 4 A |
| Power Consumption | < 12 W |
| Net Weight | 1.56 kg (3.44 lb) |
| Gross Weight | 2.86 kg (6.31 lb) |
| Product Dimensions | 433 mm × 141 mm × 366 mm (17.05″ × 5.55″ × 14.41“) (W × D × H) |






Reviews
There are no reviews yet.