DAHUA เครื่องบันทึก 16 Channel รุ่น DH-XVR5216-5M-I3
฿0.00
16-channel SMD Plus for analog channels which allows the device to trigger accurate alarms for humans and vehicles.
4-channel perimeter protection for analog channels which supports tripwire and intrusion detection powered by AI.
2-channel face recognition for analog channels which supports face comparison.
16-channel AI Coding saves on storage and bandwidth while maintaining the details of targets in videos.
Supports HDCVI, AHD, TVI, CVBS and IP video input.
Supports up to 24-channel IP camera input and each channel can be
up to 6 MP. The incoming bandwidth reaches 128 Mbps.
Smart H.265+ and H.265 dual-stream video compression.
IoT and POS capabilities.
![]()

รายละเอียดสินค้า
| แบรนด์ / โมเดล | |
| Brand | DAHUA |
| Model | DH-XVR5216-5M-I3 |
| ระบบ | |
| Main Processor | Industrial-grade processor |
| Operating System | Embedded Linux |
| ระบบป้องกันพื้นที่รอบเขต |
|
| Perimeter Performance AI by Recorder (Number of Channels) |
Advanced Mode: 2 channels, 10 IVS rules for each channel |
| General Mode: 4 channels, 10 IVS rules for each channel | |
| SMD Plus | |
| SMD Plus by Recorder | 16 channels: Secondary filtering for human and vehicle, reducing false alarms caused by leaves, rain and lighting condition change |
| การตรวจจับใบหน้า | |
| Face Attributes |
6 attributes |
| Face Detection Performance of AI by Recorder (Number of Channels) |
2 channels (up to 12 face images/s each channel) |
| การจดจำใบหน้า | |
| Face Database Capacity |
Up to 10 face databases with 10,000 images |
| Face Recognition Performance of AI by Recorder (Number of Channels) |
2 channels |
| เสียง และ วิดีโอ | |
| Analog Camera Input | 16 BNC ports, supports HDCVI/AHD/TVI/CVBS autodetect |
| Camera Input |
1. CVI: 5 MP@25 fps; 5 MP@20 fps; 5 MP@10/12.5 fps; 4 MP@25/30 fps; 1080p@25/30 fps; 720p@50/60 fps; 720p@25/30 fps |
| 2. TVI: 5 MP@20 fps; 4 MP@25/30 fps; 1080p@25/30 fps; 720p@25/30 fps |
|
| 3. AHD: 5 MP@20 fps; 4 MP@25/30 fps; 1080p@25/30 fps; 720p@25/30 fps |
|
| IP Camera Input | Up to 24 channels of IPC access 8 IP channels by default + 16 channels (analog channels are converted to IP channels) Incoming bandwidth: 128 Mbps, recording bandwidth: 128 Mbps and outgoing bandwidth: 128 Mbps |
| Dual-stream | Yes |
| Video Bit Rate | 32 kbps–6144 kbps |
| Audio Sampling | 8 kHz, 16 bit |
| Audio Bit Rate | 64 kbps |
| Video Output |
1 HDMI, 1 VGA |
| HDMI: 3840 × 2160, 2560 × 1440, 1920 × 1080, 1280 × 1024, 1280 × 720 |
|
| VGA: 1920 × 1080, 1280 × 1024, 1280 × 720 |
|
| Multi-screen Display |
When IP extension mode not enabled: 1/4/8/9/16 |
| When IP extension mode enabled: 1/4/8/9/16/25 |
|
| Third-party Camera Access | Panasonic; Sony; Hanwha; Axis; Arecont; ONVIF |
| การบันทึก |
|
| Resolution | 1080N; 720p; 960H; D1; CIF |
| Record Rate |
Main Stream :the 1st channel 1080N/720p (1 fps–25/30 fps), others 1080N/720p (1 fps–15 fps); 960H/D1/CIF (1 fps–25/30 fps) |
| Sub stream :CIF (1 fps–7 fps) | |
| Video Bit Rate | 32 kbps–4096 kbps per channel |
| Record Mode | Manual; Schedule (General, Continuous); MD (Video detection: Motion Detection, Video Loss, Tampering); Alarm;Stop |
| Record Interval | 1 min–60 min (default: 60 min), Pre-record: 1 sec–30 sec, Post-record: 10 sec–300 sec |
| Audio Compression | G.711A; G.711U; PCM |
| Audio Sample Rate | 8 KHz, 16 bit per channel |
| Audio Bit Rate | 64 kbps per channel |
| มาตรฐานการบีบอัด | |
| Video Compression | AI Coding; Smart H.265+; H.265; Smart H.264+; H.264 |
| Audio Compression | G.711a; G.711u; PCM |
| เครือข่าย | |
| Network Protocol | HTTP; HTTPS; TCP/IP; IPv4; IPv6; RTSP; UDP; NTP; DHCP;DNS; SMTP; UPnP; IP Filter; FTP; DDNS; SNMP; AlarmServer; P2P; Auto Registration; IP Search (Supports IPcamera, DVR, NVS, etc.) |
| Mobile Phone Access | IOS; Android |
| Interoperability | ONVIF 22.12 (Profile T; Profile S; Profile G); CGI; SDK |
| Browser | Chrome; IE; Safari; Edge; Firefox |
| การบันทึกและการเล่นย้อนหลัง | |
| Record Mode | General; alarm; motion detection |
| Backup Method | USB device and network |
| Playback Mode | Instant playback; general playback; event playback; tagplayback; smart playback |
| พอร์ตเชื่อมต่อ | |
| Audio Input |
1-channel RCA 16-channel BNC (Coaxial Audio) |
| Audio Output |
1-channel RCA |
| Disk Interface | 1 SATA port, up to 10 TB capacity |
| RS-485 | 1 port, for PTZ control |
| USB | 2 (1 front USB 2.0 port, 1 rear USB 3.0 port) |
| ทั่วไป | |
| Power Supply | 12 VDC, 4 A |
| Power Consumption | < 12 W |
| Net Weight | 1.80 kg (3.97 lb) |
| Gross Weight | 2.86 kg (6.31 lb) |
| Product Dimensions | 37.5 mm × 289.6 mm × 53 mm (14.76″ × 11.40″ × 2.09“) (W × D × H) |





Reviews
There are no reviews yet.