DAHUA เครื่องบันทึก 16 Channel รุ่น DH-XVR5116HS-5M-I3
฿0.00
- 2-channel QuickPick 2.0 for analog channels which improves theefficiency of target retrieva
- 16-channel SMD Plus for analog channels or 24-channel SMD bycamera which allows the device to trigger accurate alarms forhumans and vehicles
- 4-channel perimeter protection for analog channels which supportstripwire and intrusion detection powered by AI
- 2-channel face recognition for analog channels which supports facecomparison
- 16-channel AI Coding saves on storage and bandwidth whilemaintaining the details of targets in videos
- Supports HDCVI, AHD, TVI, CVBS and IP video input
- Supports up to 24-channel IP camera input and each channel can beup to 6 MP. The incoming bandwidth reaches 128 Mbps
- Smart H.265+ and H.265 dual-stream video compression
- IoT and POS capabilities

รายละเอียดสินค้า
| แบรนด์ / โมเดล | |
| Brand | DAHUA |
| Model | DH-XVR5116HS-5M-I3 |
| ระบบ | |
| Main Processor | Industrial-grade processor |
| Operating System | Embedded Linux |
| SMD Plus | |
| Performance | 16 channels: Secondary filtering for human and vehicle, reducing false alarms caused by leaves, rain and lighting condition change |
| AI Search |
Search by target classification (Human, Vehicle) |
| เสียง และ วิดีโอ | |
| Analog Camera Input | 16 BNC ports, supports HDCVI/AHD/TVI/CVBS autodetect |
| Camera Input |
1. CVI: 5 MP@25 fps; 5 MP@20 fps; 5 MP@10/12.5 fps; 4 MP@25/30 fps; 1080p@25/30 fps; 720p@50/60 fps; 720p@25/30fps |
| 2. TVI: 5 MP(2560 x 1944)@20 fps; 5 MP(2960 x 1665)@20 fps; 4 MP@25/30 fps; 1080p@25/30 fps; 720p@25/30 fps |
|
| 3. AHD: 5 MP@20 fps; 4 MP@25/30 fps; 1080p@25/30 fps; 720p@25/30 fps |
|
| IP Camera Input | Up to 24 channels of IPC access 8 IP channels by default + 16 channels (analog channels are converted to IP channels)Incoming bandwidth: 128 Mbps, recording bandwidth:128 Mbps and outgoing bandwidth: 128 Mbps |
| Dual-stream | Yes |
| Video Output |
1 HDMI, 1 VGA |
| HDMI: 3840 × 2160, 2560 × 1440, 1920 × 1080, 1280 × 1024, 1280 × 720 |
|
| VGA: 1920 × 1080, 1280 × 1024, 1280 × 720 | |
| Multi-screen Display |
When IP extension mode not enabled: 1/4/8/9/16 |
| When IP extension mode enabled: 1/4/8/9/16/25 | |
| Third-party Camera Access | Panasonic; Sony; Hanwha; Axis; Arecont; ONVIF |
| การบันทึก |
|
| Video Bit Rate | 32 kbps–6144 kbps per channel |
| Audio Sample Rate | 8 KHz, 16 bit per channel |
| Audio Bit Rate | 64 kbps per channel |
| มาตรฐานการบีบอัด | |
| Video Compression | AI Coding; Smart H.265+; H.265; Smart H.264+; H.264 |
| Audio Compression | G.711a; G.711u; PCM |
| เครือข่าย | |
| Network Protocol | HTTP; HTTPS; TCP/IP; IPv4; IPv6; RTSP; UDP; NTP; DHCP;DNS; SMTP; UPnP; IP Filter; FTP; DDNS; SNMP; AlarmServer; P2P; Auto Registration; IP Search (Supports IPcamera, DVR, NVS, etc.) |
| Mobile Phone Access | IOS; Android |
| Interoperability | ONVIF 24.06 (Profile T; Profile S; Profile G); CGI; SDK |
| Browser | Chrome; IE; Safari; Edge; Firefox |
| การบันทึกและการเล่นย้อนหลัง | |
| Record Mode | General; alarm; motion detection |
| Backup Method | USB device and network |
| Playback Mode | Instant playback; general playback; event playback; tagplayback; smart playback |
| พอร์ตเชื่อมต่อ | |
| Audio Input |
1-channel RCA |
| 16-channel BNC (Coaxial Audio) | |
| Audio Output | 1-channel RCA |
| Two-way Talk | Yes (share the same audio input with the first channel) |
| Disk Interface | 1 SATA port, up to 16 TB. This limit varies depending on the environment temperature |
| RS-485 | 1 |
| USB | 2 (1 front USB 2.0 port, 1 rear USB 3.0 port) |
| HDMI | 1 |
| VGA | 1 |
| Network Port | 1 (10/100/1000 Mbps Ethernet port, RJ-45) |
| ทั่วไป | |
| Power Supply | 12 VDC, 2 A |
| Power Consumption | < 12 W |
| Net Weight | 1 kg (2.20 lb) |
| Gross Weight | 1.55 kg (3.42 lb) |
| Product Dimensions | 260.0 mm × 237.8 mm × 47.6 mm (10.24″ × 9.36″ × 1.87″) (W × D × H) |





Reviews
There are no reviews yet.